PECURKA BUKOVACA

Bukovaca



Lekoviti, dobro poznati sastojci pečuraka, koji blagotvorno i preventivno utiču na ljudski organizam su tema poslednjih i najnovijih istraživanja u evropi i svetu. Njihovo višestruko pozitivno dejstvo je već odavno dokazano. 
Svakim danom, sve više ljudi se odlučuje za PREVENTIVNU MIKOTERAPIJU (MIKOTERAPIJA – preventivno KONZUMIRANJE lekovitich pečuraka) da bi unapred, smanjili šansu, bilo kakvom oboljenju, infekciji, stresu da utiču pogubno i negativno na organizam. Statistike iz mnogih zemalja pokazuju da i već oboleli ljudi, uz svoju redovnu terapiju, uz savet svoga lekara, uzimaju lekovite pecurke, jer im ubrzavaju – pospešuju ozdravljenje ili utiču na to da se mnogo bolje osećaju. Jedna od poznatih supstanci koja se nalazi u pecurkama je PLEURAN. To je fugalni beta 1,3-D glukan, tj, polisaharid, koji se sastojiod glikoznih jedinica sa imuno-modularnim dejstvom, a odlikuje sa velikom imuno-stimulacijom (jačanjem imunog sistema organizma). Pleuran, takodje ima veliki uticaj na smirenje bilo kakvog procesa zapaljenja u organizmu, kao i same preventive protiv zapaljenja.
Osim Pleurana, u pecurkama se nalaze jos mnoge, za zdravlje korisne i neophodne supstance: Hlorofil (acidum folicum) koji ubrzava rast i regeneraciju ćelija, belančevine, proteini, vitamini, minerali, jod, selen, cink, kalijum, natrijum, fosfor. Jedna od osnovnih satojaka pecurke su vlakna-cerealije, koja kada se unesu u organizam, čiste velikom brzinom iz organizma (krvi) sve štetne materije koje hemijskim procesom vezuju za sebe. 

Potom se prirodnim putem izlučuju iz organizma.
Generalno-pecurke blagotvorno i lekovito deluju na naš organizam, i to tako što ga detoksikuju (izbacuju štetne materije iz organizma), regulišu krvni pritisak, smanjuju nivo šećera i holesterola u krvi, povećavaju imunitet organizma, ublažavaju zapaljenja i infekcije, utiču na poboljšavanje krvotoka i prokrvljenosti kako mozga tako i celog organizma, povećavaju potenciju i plodnost, ublažavaju posledice hemoterapije, smanjuju rizik pojavljivanja bilo kakvih vrsta tumora u organizmu.
Svaka od naših pecuraka (proizvoda), je „specializovana“ za ublažavanje nekog problema ili oboljenja, a u preventivnoj zaštiti zdravlja su nezamenljive. BUKOVACU, osim višestrukog blagotvornog dejstva na organizam, nazivaju ELIKSIROM VEČNOG ŽIVOTA I ZDRAVLJA. Za sve ove godine istaživanja i testiranja, NISU OTKRIVENA BILO KAKVA NEGATIVNA DEJSTA BUKOVACE NA LJUDSKI ORGANIZAM.

Način proizvodnje bukovace


                        Резултат слика за bukovka pecurki

Kako proizvesti bukovacu?
Najbolje je gajiti bukovacu na supstratu od iseckane čiste pšenične slame, ili uz dodatak 10% livadskog sena ili narezanih kočanki kukuruza. Ova gljiva može da se proizvodi na oblicama topole, vrbe, jablana, breze, jove i kestena, ali i na oblicama tvrdih lišćara – bukve, graba i hrasta. Bukovacu treba brati dok je mlada i meka. Plodonošenje je u talasima, u
razmaku 10-14 dana. Najviše plodova ima u prvom i drugom talasu. 

Bukovaca (Pleurotus ostreatus) ima skromne zahteve prema uslovima uspevanja. Bogata je hranivima, pre svega proteinima, vitaminima C i B, a ne sadrži saharozu, pa je značajna u ishrani dijabetičara. Raste na slami od žitarica, kočankama kukuruza, strugotini i na oblicama listopadnog drveta (najbolje bukve i graba).
Najbolje je gajiti bukovacu na supstratu od iseckane čiste pšenične slame, ili uz dodatak 10% livadskog sena ili narezanih kočanki kukuruza. Slama se isecka na 4-5 cm, sterilizuje prelivanjem ključalom vodom, dobro pokrije i ostavi 24h da se ohladi. Pripremljena i ohlađena slama pre unošenja u plastične vreće treba da se izmeša sa micelijom. Potrebno je 3-4 litre micelije na 100 kg vlažnog pripremljenog supstrata. Može se u vreće ubacivati slama u slojevima (20-25 cm) i dodavati po decilitar micelije. Pri punjenju vreća slama se dobro sabije, vreća se veže na vrhu i potom nosi na inkubaciju. Vezani deo vreće postavlja se dole, a dno je gore. Vreća se izbuši zbog pristupa vazduha i oticanja suvišne vode. Micelija će dobro prorasti u tami, na temperaturi 20-25°C i uz vlažnost vazduha 80-90%.
Prorastanje micelije traje 15-20 dana. Zatim se vrece prenose u prostoriju sa dnevnom svetlošću, iseku se (izuzev donjeg dela) i stavljaju u redove razmaknute oko 40 cm. Za rast plodonosnih tela bukovača traži osvetljenje, ali ne direktno osunčavanje.
U zavisnosti od soja, bukovaca može da raste na temperaturi 5–15°C ili 18–28°C. U toku proizvodnje održava se umerena vlažnost površinskim vlaženjem supstrata (ali ne gljiva) i prostorije. Ako nema dovoljno osvetlenja, dopunski se osvetljava ultravioletnim sijalicama (12 èasova osvetlenja i 12 časova mraka).
Bukovacu treba brati dok je mlada i meka. Plodonošenje je u talasima, u razmaku 10-14 dana. Najviše plodova ima u prvom i drugom talasu. Ukupan prinos je oko 20% težine supstrata.
Ova gljiva može da se proizvodi na oblicama topole, vrbe, jablana, breze, jove i kestena, ali i na oblicama tvrdih lišæara – bukve, graba i hrasta. Drvo od kojeg se koriste oblice ne sme biti pre upotrebe odsečeno duže od 2 meseca.
Pripremljene oblice se utrape u jednom redu u jamu široku 110 cm, duboku 60–70 cm i dužine koja zavisi od broja oblica. Ako je veća proizvodnja, oblice se ređaju u više redova i srazmerno tome povećava se dubina jame. U uglu trapa postavi se plastična, gumena ili metalna cev, čiji je gornji deo iznad površine zemljišta najmanje 15–20 cm (za ventilaciju trapa). Oblice se prekriju folijom, zatim zemljom o obliku humke. Oko trapa, na udaljenosti oko 30 cm, iskopa se kanal dubine 40 cm, u koji se, po potrebi, sipa voda radi održavanja neophodne vlažnosti u trapu, odnosno u oblicama (za prorastanje micelije). Pri trapljenju u aprilu ili maju, inkubacija se završava u septembru. Tada se oblice ukopaju ispod krošnje nekog stabla na dubinu 30 cm, tako da urezi sa micelijom budu iznad površine zemljišta. Oko oblice treba napraviti "činiju" kao oko voćke, dubine oko 5 cm i širine oko 40 cm, koja služi za zalivanje prema potrebi. Ako micelija nije prorasla, oblice se ostavljaju do proleća u jami i tek tada se mogu ukopati u zemlju.
Pripremljene oblice sa micelijom radjaju 4–5 godina. Ukupan prinos je oko 20 procenata težine oblice.


Sve na jedno mesto. Pogledajte proizvode i sa istog linka kupujete i placate. Proizvode dobijate postom.

http://s.click.aliexpress.com/e/2NvZ7AU

SNAJKA SA SELA- VIC

Našla snajka sa sela švalera u gradu. Dogovore se da ona dođe u grad, on će uzeti sobu u hotelu… Međutim, problem šta da kaže, gde ide…
Kaže švaler njoj: “reci ti da ideš u grad na sahranu”
Uradi ona tako, ali muž sumnjičav, pošalje je sa svojom majkom, to jest svekrvom njenom.
Kaže snajka: “šta ću sad, ide i svekrva sa mnom?”
Švaler će: “ma, nema veze, naći ćemo i babi nekog”
Urade oni tako, nađu i babi… na povratku u selo, u vozu kaže snajka:
“šta ćemo majka reći kad dođemo kući?”
A svekrva će: “ti, ćero, kako hoćeš, al’ ja moram ići i na 40 dana”

Нема коментара:

Постави коментар

GLEDAJ SMART IPTV -TELEVIZIJA PREKO INTERNET

NAJ NOVA NAJ MODERNA,NAJ EVTINA I  NAJDOBRA TELEVIZIJA AKO IMATE SMART TELEVIZOR SAMSUNG ILI LG AKTIVIRAJTE JA SLEDNATA  APLIKACIJA ...